Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Świecie nie chce wymiany pieców

1 odpowiedź w tym temacie

#1 piotrula789

piotrula789

Nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 27 listopad 2019 - 15:24:11

Przynajmniej mojego pieca jak wskazuje posiadana korespondencja, a było to tak:
Kupiłem piec na pellet 10kW, nie żaden tam gotowy zespół grzewczy, tylko w częściach wymagających osobnego montażu z czym wiązała się całkowita przebudowa instalacji kotłowni węglowej.  Z zawodu jestem energetykiem i wiele lat pracowałem przy automatyce przemysłowej, więc dla mnie to prosta robota, a przepisy branżowe nie wymagają uprawnień do wymiany własnego pieca na paliwo stałe o niewielkiej mocy. Przebudowę robiłem sam w miarę wolnego czasu i posiadanych środków co trwało około roku. Po wykonaniu przebudowy złożyłem wniosek o dotację i ...zaczęło się...
Pominę tu uwagi typu niewłaściwy wypis z Księgi Wieczystej, bo to szczegół. Ciekawe tylko, że dla dotacji do wymiany eternitu wypis z przeglądarki Ksiąg Wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości jest wystarczający, a dla dotacji do wymiany pieca na podstawie tej samej Uchwały Rady Miejskiej musi być płatny wypis Sądowy. Jeden urząd w Świeciu, jeden Burmistrz, a jakby dwa osobne urzędnicze światy...
Co najważniejsze, zażądano dołączenia do wniosku o dopłatę, badania ciśnieniowego mojego kotła (tak, mam to na piśmie), jako podstawę prawną podając wyrwane z kontekstu zdania z uchwały Rady Miejskiej dotyczące audytu energetycznego i dokumentacji budowlanej. Zagadką pozostaje, co z tym wszystkim wspólnego ma mój piec?
To nie wszystko. Urzędnicy twierdzą, że badanie ciśnieniowe potrzebne jest do oceny, czy instalacja została wykonana poprawnie i czy nie został przekroczony sześciomiesięczny termin na złożenie wniosku po wykonaniu przebudowy. Przyznaję, że "kopara" mi opadła na taką bzdurę.
Z prostego powodu.
Badanie ciśnieniowe kotła wskazuje tylko, że piec nie cieknie, co i tak widać, bez tego badania.
Do badania ciśnieniowego, kocioł musi być odłączony od instalacji centralnego ogrzewania, więc w żaden sposób nie da się stwierdzić, że instalacja została wykonana poprawnie.
Badanie ciśnieniowe kotła można zrobić w dowolnym czasie, nawet jak stoi na palecie dostawczej, więc w żaden sposób nie można na tej podstawie określić terminu zakończenia przebudowy kotłowni.
Tyle w dużym skrócie. Teraz będą się czepiać, jak znam życie, przekroczenia terminu na złożenie wniosku po przebudowie, co moim zdaniem nie ma żadnego oparcia w przepisach, których nie ma potrzeby tu wymieniać.
Mam pytanie do Burmistrza Świecia.
Ile wniosków o dopłatę za wymianę pieców składają mieszkańcy, a ile pan Burmistrz wypłaca?    

#2 piotrula789

piotrula789

Nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 02 grudzień 2019 - 15:02:27

Długo jeszcze można by opisywać urzędnicze wymysły, ale podsumowując, z mojego punktu widzenia, w telegraficznym skrócie, rzecz wygląda następująco:

Urząd Miejski w Świeciu żąda wykonania niepotrzebnego, kosztownego, badania nowego pieca, które wywołuje zdumienie u instalatorów, powołując się na wyrwane z kontekstu zdania z Uchwały Rady Miejskiej zmieniające jej sens, posługując się przy tym przekłamaniami stanu faktycznego dla wykazania niespełnienia warunków przyznania dopłaty za wymianę pieca.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że takie postępowanie ma pełne poparcie Burmistrza, który, jak się zdaje, pojęcia nie ma co podpisuje.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych