Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Prawo pracy - wypowiedzenie

72 odpowiedzi w tym temacie

#1 BlanLi

BlanLi

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:24:29

Mam takie pytanie do obcykanych w temacie.

Zatrudniona jestem na podstawie umowy o pracę z obowiązującym 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Powiedzmy, że chcę złożyć wypowiedzenie. Wiadomo, że jeśli złoże do ostatniego lutego to przepracować muszę jeszcze marzec, kwiecień i maj. Jeśli złożę już 1 marca to dochodzi jeszcze czerwiec. Jakie mam możliwości rozwiązania wcześniejszego umowy? Czy w ogóle jest taka możliwość?? Jakie będą tego konsekwencje? Wiadomo, że nowy pracodawca może nie chcieć czekać na mnie 3 czy 4 miesiące. Będę wdzięczna za pomoc w tym temacie?

#2 ~Andy~

~Andy~

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 694 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:25:11

A nie masz w umowie zawartej klauzuli, że obie strony dopuszczają rozwiązanie umowy za 2 tygodniowym wypowiedzeniem?
"Jednomyślność jest rzeczą bardzo nudną w rozmowie."
(Michel de Montaigne)

#3 ~Nonkonformista~

~Nonkonformista~
  • Goście

Napisano 13 luty 2013 - 21:27:24

Zatrudniona jestem na podstawie umowy o pracę z obowiązującym 3 miesięcznym wypowiedzeniem. Powiedzmy, że chcę złożyć wypowiedzenie. Wiadomo, że jeśli złoże do ostatniego lutego to przepracować muszę jeszcze marzec, kwiecień i maj. Jeśli złożę już 1 marca to dochodzi jeszcze czerwiec. Jakie mam możliwości rozwiązania wcześniejszego umowy? Czy w ogóle jest taka możliwość?? Jakie będą tego konsekwencje? Wiadomo, że nowy pracodawca może nie chcieć czekać na mnie 3 czy 4 miesiące. Będę wdzięczna za pomoc w tym temacie?

Wypowiedziec mozesz zawsze za porozumieniem stron.

#4 ~Nonkonformista~

~Nonkonformista~
  • Goście

Napisano 13 luty 2013 - 21:28:01

A nie masz w umowie zawartej klauzuli, że obie strony dopuszczają rozwiązanie umowy za 2 tygodniowym wypowiedzeniem?

Nie myl z umowami smieciowymi.

#5 GOSTEK_new

GOSTEK_new

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1810 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:29:16

nie jestem znawcą tematu ale z tego co się orientuję to:
1. Jeżeli masz szefostwo ok, to zawsze mogą Ci skrócić okres wypowiedzenia (tak kiedyś sam zrobiłem) na zasadach porozumienia stron.
2. Jeżeli szefostwo narusza prawa pracownicze (np spóźnienie wypłaty) to możesz wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy

Ps szanuj szefa swego bo możesz mieć gorszego ^_^

Użytkownik GOSTEK_new edytował ten post 13 luty 2013 - 21:30:20

#6 BlanLi

BlanLi

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:29:40

Nie mam takiego zapisu. Tylko 3 miesięczne.

No właśnie porozumienie. Czyli pracodawca musi się zgodzić a jak się uprze, że nie to klops????

#7 ~Nonkonformista~

~Nonkonformista~
  • Goście

Napisano 13 luty 2013 - 21:30:37

No właśnie porozumienie. Czyli pracodawca musi się zgodzić a jak się uprze, że nie to klops????

Zgadza sie :)

#8 GOSTEK_new

GOSTEK_new

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1810 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:31:07

i zgodą pracodawcy na skrócenie okresu wypowiedzenia

#9 GOSTEK_new

GOSTEK_new

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 1810 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:31:31

niestety ale tak

#10 Purysta

Purysta

Nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:31:38

Zapytaj nowego pracodawcę czy będzie mu przeszkadzało jeśli w poprzednim miejscu porzucisz pracę. Jeśli nie będzie miał nic przeciwko to wtedy z dotychczasowym szefem negocjuj kiedy możecie się rozstać. Najpierw podaj termin sporo krótszy od dnia w którym naprawdę masz się zjawić w nowej firmie.

#11 BlanLi

BlanLi

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:32:40

nie jestem znawcą tematu ale z tego co się orientuję to:
1. Jeżeli masz szefostwo ok, to zawsze mogą Ci skrócić okres wypowiedzenia (tak kiedyś sam zrobiłem) na zasadach porozumienia stron.
2. Jeżeli szefostwo narusza prawa pracownicze (np spóźnienie wypłaty) to możesz wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym z winy pracodawcy

Ps sznuj szefa swego bo możesz mieć gorszego ^_^

1. No właśnie jeśli są ok. Z tego co wiem to różnie w tym temacie z innymi bywało. Jestem na wychowawczym więc i tak mnie nie ma w pracy obecnie i teoretycznie powinno im być obojętne czy za porozumieniem czy z okresem umownego wypowiedzenia jednak wiadomo, że mogą się nie zgodzić "bo nie".

2. To poważna firma. Nie ma mowy o jakimś naruszeniu praw pracowniczych.

Użytkownik BlanLi edytował ten post 13 luty 2013 - 21:34:41

#12 Alexander

Alexander

PeaceMaker

• Moderatorzy społeczni
  • PipPipPipPip
  • 1163 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:33:00

Zapominasz Purysto o tym ze zgodnie z art. 611 k.p. w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 par. 11 k.p. pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

Użytkownik Alexander edytował ten post 13 luty 2013 - 21:37:40

Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale po kres moich dni będę bronił Twego prawa do ich głoszenia.
Voltaire

#13 marry

marry

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 3614 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:33:28

http://www.xn--wypow...ieokreslony.php

#14 BlanLi

BlanLi

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:33:50

Czyli na dwoje babka wróżyła. No nic - dziękuję za pomoc.

#15 Florence

Florence

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 254 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:35:01

Niestety, jak się uprze, to raczej klops. Istnieje jeszcze możliwość, że w drodze porozumienia pracodawca w okresie wypowiedzenia zwolni Cię z obowiązku świadczenia pracy. Jeśli jednak nie chciałby zgodzić się na porozumienie stron, to pewnie tym bardziej nie będzie chciał wypłacać Ci pensji za siedzenie w domu.

#16 BlanLi

BlanLi

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:35:12

Zapytaj nowego pracodawcę czy będzie mu przeszkadzało jeśli w poprzednim miejscu porzucisz pracę. Jeśli nie będzie miał nic przeciwko to wtedy z dotychczasowym szefem negocjuj kiedy możecie się rozstać. Najpierw podaj termin sporo krótszy od dnia w którym naprawdę masz się zjawić w nowej firmie.

Odpada - taka opcja nie wchodzi w grę.

#17 ~Nonkonformista~

~Nonkonformista~
  • Goście

Napisano 13 luty 2013 - 21:35:45

Zapominasz Purysto o tym ze zgodnie z art. 611 k.p. w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 par. 11 k.p. pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie.

Malo tego, zaleznie od profilu firmy np. bankowosc - zakaz pracy przez jakis tam okres.

#18 BlanLi

BlanLi

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:37:26

Umowę o pracę można rozwiązać za porozumieniem stron lub przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia lub przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Co oznacza oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia?

#19 Michu_Gru

Michu_Gru

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 890 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:38:02

Proszę nie mylić wypowiedzenia umowy z rozwiązaniem za porozumieniem stron!!! Okres wypowiedzenia zależy od czasu jaki pracownik jest zatrudniony u pracodawcy i wynosi 3 miesiące jeżeli okres zatrudnienia przekracza 3 lata i koresów tych nie można skracać. Natomiast jeżeli pracodawca "pójdzie na ręke" to można rozwiązać umowę za porozumieniem stron nawet w ciągu 1 dnia.

#20 BlanLi

BlanLi

Swojak

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 554 postów

Napisano 13 luty 2013 - 21:38:32

Malo tego, zaleznie od profilu firmy np. bankowosc - zakaz pracy przez jakis tam okres.

Mógłbyś rozwinąć?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych