Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

P.Całbecki znów oszukuje Bydgoszcz?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 18 luty 2020 - 19:55:40

Urząd marszałkowski zmienia front w sprawie finansowania budowy czwartego kręgu Opery Nova. Władze województwa chcą pozyskać pieniądze na ten cel ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, ale w nowej perspektywie unijnej. A to oznacza, że już na starcie inwestycja może zanotować roczne opóźnienie.
Kiedy w listopadzie w operze odbyło się spotkanie podsumowujące prace projektowe nad czwartym kręgiem, jej wicedyrektor – Wojciech Bartczak oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski tryskali optymizmem. Padały nawet konkretne daty – przetarg na budowę miał zostać ogłoszony na przełomie stycznia oraz lutego, start robót przewidziano zaś na połowę 2020 roku. Pojawiły się też deklaracje dotyczące zabezpieczenia pieniędzy na inwestycję – opera miała pozyskać na nią kredyt, który solidarnie – po połowie – spłacałyby władze województwa oraz miasta.
Władze Bydgoszczy faktycznie zapewniały wielokrotnie, że do rozbudowy opery dołożą połowę środków. Tyle że z jednym, ale bardzo istotnym zastrzeżeniem – dotyczyło to wyłącznie kosztów budowy czwartego kręgu, które oszacowano na ponad 60 milionów złotych. A należy pamiętać, że inwestycją komplementarną jest budowa (za około 40 mln złotych) dwupoziomowego parkingu u zbiegu ulic: Focha i Karmelickiej. Z przyczyn technologicznych musi ona być prowadzona w tym samym czasie.

 #2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 24 luty 2020 - 18:27:36

W ostatnim czasie okazało się, że póki co rozbudowa Opery Nova o czwarty krąg się nie rozpocznie, nie ma bowiem zabezpieczonych na ten cel środków finansowych. Władze województwa chcą pozyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej, o realność tego założenia pytał dzisiaj na sesji Sejmiku Województwa wiceprzewodniczący Łukasz Krupa.

 

Rozbudowa miałaby być zrealizowana w oparciu o Regionalny Program Operacyjny na lata 2021-2027. Póki co trudno mówić jednak o szczegółach nowego RPO, w sytuacji gdy przywódcy państw Unii Europejskiej nie mogą dojść do kompromisu w sprawie wysokości wieloletniego budżetu UE. Są też poważne wątpliwości, czy w nowej perspektywie będzie przewidziane rozbudowywanie instytucji kultury.

 

- Czy te założenia są poparte konkretami z Komisji Europejskiej? - interpelował na dzisiejszej sesji wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łukasz Krupa. Odpowiedź zostanie mu udzielona na piśmie.

 

Pytanie jest dość istotne, bowiem jak wynika z dokumentów Zarządu Województwa, w podobny sposób, ze środków europejskich, planuje się zrealizować rozbudowę Filharmonii Pomorskiej.

 #3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 28 luty 2020 - 08:38:40

A takiego udaje PObożnego, ten dewot Pietrek Całbecki?#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 29 luty 2020 - 16:02:53

- Jak na razie, jeśli chodzi o tę budowę, w terminie udało się tylko wycięcie drzew - mówi radny sejmiku wojewódzkiego, Roman Jasiakiewicz.

Urząd Marszałkowski ciągle szuka 50 mln złotych. To połowa kosztów inwestycji. Drugą połowę sfinansuje miasto. Na razie w wojewódzkim budżecie na czwarty krąg - Opera Nova jest instytucją marszałkowską - jest tylko milion złotych

- Zapisano ten milion na mój wniosek podczas posiedzenia komisji finansów sejmiku jesienią ub. roku. Złożyłem go, kiedy się zorientowałem, że w budżecie województwa na rok 2020 nie było ani jednej złotówki na inwestycję w Bydgoszczy - mówi Jasiakiewicz. 

 


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych