Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Iran - USA • Konflikt o ropę i pozycję dolara

zatoka perska ropa gielda dolar iran usa

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 ~Leo~

~Leo~
  • Goście

Napisano 15 wrzesień 2013 - 18:28:53

Iran - giełda surowców energetycznych

 

Jeśli na chwilę odrzucimy powtarzane przez amerykańską administrację  argumenty o obronie demokracji, wspieraniu przez mułłów terroryzmu oraz zagrożeniu dla bliskowschodnich sojuszników Ameryki, to co zostanie? Bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Oraz zgłoszony jakiś czas temu przez Teheran plan, który jeśli zostałby zrealizowany, byłby groźniejszy niż eksplozja bomby atomowej w centrum Manhattanu. Ten plan to pomysł zorganizowania przez Iran niezależnej giełdy surowców energetycznych.

 

Cena każdej baryłki ropy, każdego litra i galonu benzyny w handlu międzynarodowym podawana jest w dolarach. To, że dolar „obsługuje" owe transakcje, czyni go jednym z filarów potęgi gospodarczej USA. Myśl, że mógłby zostać zastąpiony inną walutą, jest najgorszym koszmarem, jaki może przyśnić się amerykańskim politykom i
finansistom.
Dotychczas banknot z podobizną George'a Washingtona nie miał konkurentów. Japoński jen, brytyjski funt były zbyt słabe. Lecz ostatnio pojawiła się silna konkurencja - euro.

 

Chiny zastanawiają się, czy nie zrezygnować z dalszych zakupów amerykańskich obligacji.
Sytuacja stała się groźna.
Doszło do tego, że Pekin wspólnie z Arabią Saudyjską i Japonią są największymi posiadaczami pakietów obligacji rządu USA i w znaczącym stopniu decydują o sytuacji płatniczej tego kraju.
Co gorsza, od pewnego czasu Chiny stopniowo zmieniają - na rzecz innych walut - zawartość koszyka swych rezerw.

 

Pomysł zorganizowania w Teheranie, pozostającej poza kontrolą zachodnich koncernów (a więc zachodnich rządów), giełdy surowców energetycznych nie musi być dla Pekinu i Kremla czymś złym. Zwłaszcza gdyby
do tej inicjatywy przyłączyła się Wenezuela. Idąc dalej nie można wykluczyć akcesu rządzonego przez szyitów Iraku. Kiedyś Amerykanie wyjadą z Bagdadu. Pytanie - jak zachowałaby się Europa, gdyby na teherańskiej giełdzie używano w rozliczeniach euro? Korzyści z prawa emisji waluty światowej są przecież ogromne.

 

Abadan to największy w Iranie ośrodek przerobu ropy naftowej. Położony tuż obok granicy z Kuwejtem i Irakiem, w którym stacjonują amerykańskie dywizje pancerne.
Udany atak połączony z zajęciem przez marines rafinerii w Abadanie i leżącej przy granicy z Irakiem bogatej w złoża ropy naftowej prowincji Khuninshar spowodowałby, że Iran wypadłby z gry, bo utraciłby wpływy z wydobycia i sprzedaży ropy naftowej.

 

Oto faktyczny powód możliwej nowej wojny w Zatoce Perskiej.

 

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zatoka perska, ropa, gielda, dolar, iran, usa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych