Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Badania prenatalne w Bydgoszczy

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Agnieszka~

~Agnieszka~
  • Goście

Napisano 19 sierpień 2010 - 13:28:48

Witam,
Chciałabym zamieścić swój krótki komentarz do artukułu w Gazecie Pomorskiej z 19.08.2010 p.t. "Zanim dziecko przyjdzie na świat". Autorka artykułu - prawdopodobnie pani Ewa Abramczyk - niestety rozmija się częściowo z prawdą odpowiadając czytelniczne Pani Magdzie z Włocławka odnośnie możliwości wykonania bezpłatnych badań prenatalnych dla kobiet po 35 roku życia w naszym regionie.
Teoretycznie może i Kujawsko-Pomorski oddział NFZ prowadzi program profilaktyczny, jednak praktycznie wygląda sytuacja w ten sposób, że mając skończone 35 lat w zeszłym roku w listopadzie t.j. 11.2009, byłam w około 10-12 tygodniu mojej pierwszej ciąży. Był to odpowiedni moment na wykonanie badań prenatalnych i niestety badania musiałam wykonać na własny koszt w prywatnym gabinecie lekarskim.
Nadmienię, że przez cały okres ciąży byłam pod opieką lekarza w poradni "K" w Wielospecjalistycznym Szpitali Miejskim nr 2 w Bydgoszczy i gdy spytałam o możliwość wykonania takich badań usłyszałam, że "LIMITY NA TEN ROK SIĘ SKOŃCZYŁY". Moja sytacja materialana pozwola mi na wykonania takich badań odpłatnie (koszt ok.350 zł,USG + badania krwi)jednak zakładam,że są osoby dla których może być to kwota zbyt wysoka jak na jednorazowe badanie.
Sprawa więc nie wydaje się tak prosta jak pisze Autorka artykułu a paniom po 35 roku życia planującym powiększenie rodziny proponuję, tak planować ciąże aby pierwszy trymestr przypadł na początek roku kalendarzowego to może wtedy będzie szansa na takie badania refundowane z NFZ.

Pozdrawiam
Czytelniczka

#2 ~monika~

~monika~
  • Goście

Napisano 15 sierpień 2011 - 18:13:12

witam taka jest prawda ja urodziłam pierwsze dziecko mając 21 lat chore dziecko i będąc z drugim w ciązy chciałam zrobic badania prenatalne w bydgoszczy miałam wtedy 27 lat i stwierdzono że mnie ten program nie obejmuje pytam się dlaczego skoro mam jedno dziecko chore bo jestem młoda . to paranoja co sie dzieje

#3 ~Mama~

~Mama~
  • Goście

Napisano 10 październik 2015 - 08:11:55

No niestety takie są Polskie realia. Zastanawiałam się długo nad badaniami prenatalnymi. Wahałam się, nie byłam pewna czy powinnam je robić. Mimo, że miałam 24 lata jak byłam w ciąży z pierwszym dzieckiem, to wiem, że teraz nie ma reguły i chore dzieci rodzą się nawet młodym kobietom, które teoretycznie nie są w grupie ryzyka. Takim dowodem, jak widać, jest właśnie nie tylko moja przyjaciółka. Stwierdziłam, że ja ryzykować nie będę. Oczywiście o refundacji mogłam zapomnieć. Musiałabym czekać masę czasu (w tym czasie już dawno zdąrzyłabym urodzić i prawdopodobnie odchować dziecko). Postanowiłam zrobić je na własną rękę w rhplus laboratorium Tym bardziej, że wówczas mieszkałam jeszcze z mężem w Warszawie, więc problemów ze znalezieniem dobrego laboratorium nie było. Na wyniki czekałam kilka dni z duszą na ramieniu, ale na szczęście były dobre. Urodziłam zdrową córeczkę. :-) Dlatego warto robić badania, ale szkoda, że nie są one refundowane i wiele kobiet po prostu nie może sobie na nie pozwolić.

#4 adi66400

adi66400

Nowy

• Użytkownicy
  • Pip
  • 13 postów

Napisano 10 styczeń 2018 - 14:11:51

W takim wypadku warto skorzystać z prywatnych usług, nic nie zrobimy z naszym prawem, smutne ale prawdziwe. Ja zastanawiam się nad dr Rozmus Warcholińską, która wykonuje tego typu specjalistyczne badania prenatalne, prowadzi ciąże, usg 3/4 D.

#5 Julia333

Julia333

Znajomy

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 29 postów

Napisano 06 grudzień 2018 - 16:10:47

No to rzeczywiście trzeba sobie termin ustalić. Nawet nie wiedziałam o tym, że istnieje jakiś limit.. Masakra. Przecież jest jasno powiedziane że kobiety w tym wieku mają większe ryzyko, więc dlaczego istnieje taki limit? Moja kuzynka w wieku 37 lat zaszła w ciąże i na szczęście załapała się na takie badania u doktor Rozmus-Warcholińskiej w Częstochowie. No ale to możliwe że też zalezy od miejsca badania?

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych