Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

40 rocznica śmierci Ryszarda Milczewskiego-Bruno - bez echa

Wydział kultury - wtyd

29 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~tarpniak~

~tarpniak~
  • Goście

Napisano 19 maj 2019 - 10:21:19

Wczoraj 17 maja minęła 40 rocznica śmierci grudziądzkiego poety Ryszarda Milczewskiego - Bruno, który zmarł śmiercią tragiczną, topiąc się w Jeziorze Wielkim w miejscowości Nowa Wieś Szlachecka w gminie Jabłonowo Pomorskie.

Grudziądz zapomniał o Brunie, nie zapomniała Bydgoszcz. Wczoraj w Galerii Autorskiej w Bydgoszczy odbyło się spotkanie poetyckie " Bruniana".

W regionalnym radiu słyszałam jak syn poety Sławomir dziękował władzom Bydgoszczy a co zrobiły władze Grudziądza, co zrobił wydział kultury. Nic nie słyszałem, może mi coś umknęło.

#2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 19 maj 2019 - 10:37:36

Ruszaj się, Bruno, idziemy na piwo;
Niechybnie brakuje tam nas!
Od stania w miejscu niejeden już zginął,
Niejeden zginął już kwiat.

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 19 maj 2019 - 10:38:36

a związek grudziądzkich poetów milczy? nie chcą promować kolegi po fachu ?

#4 ~czytam go~

~czytam go~
  • Goście

Napisano 19 maj 2019 - 10:41:00

Szkoda, że tak szybko odszedł, dobrze pisał...

#5 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 19 maj 2019 - 12:05:36

To co się dzieje w Grudziądzu to totalna zagląda jego tożsamości. Na wszystkich szczeblach. Prezydent w Gdańsku. Szeregowy pracownik z teatru Gurbin prezydentem. Nie ma nas... Nie ma Grudziądza ani w kulturze ani w sporcie ani w oświacie ani w inwestycjach. Nowi ludzie przy władzy - pieniacze, agresywni, niekompetentni. Mnostwo bzdur obiecuja i nic nie realizują.

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 19 maj 2019 - 12:32:43

To co się dzieje w Grudziądzu to totalna zagląda jego tożsamości. Na wszystkich szczeblach. Prezydent w Gdańsku. Szeregowy pracownik z teatru Gurbin prezydentem. Nie ma nas... Nie ma Grudziądza ani w kulturze ani w sporcie ani w oświacie ani w inwestycjach. Nowi ludzie przy władzy - pieniacze, agresywni, niekompetentni. Mnostwo bzdur obiecuja i nic nie realizują.

Grudziądz to zaścianek kultury. Bruno dobrze opisywał nasze miasto pół wieku temu. Pipidówka, grajdoł, wygwizdowo, i nic się nie zmieniło.

Z takimi ludźmi grajdołem to miasto zawsze zostanie.

Żeby nic nie zrobić w okrągłą rocznicę śmierci Bruna?

Za co ludzie odpowiedzialni za kulturę biorą pieniądze.

Tam trzeba nowej krwi, nowego spojrzenia, ich pomysły się wypaliły.

Na jesieni wykopiemy ich wszystkich, zarejestrują się na ul. Parkowej. To skandal, Bydgoszcz coś robi ku pamięci Bruna a tu mają to gdzieś.

#7 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 maj 2019 - 07:42:58

kasa w biedrze czeka... :P

#8 ~Lupa~

~Lupa~
  • Goście

Napisano 20 maj 2019 - 08:09:53

Wydział kultury od lat leży na łopatach, od lat. Robią rzeczy okazjonalne, pod publiczką. Zapomnieli nie tylko o Brunie, także o Januszu Leppku i Darku Nierzwickim. Lezy też reszta lokalnego niby-dziennikarstwa. W kablówkach same gwiazdy. Nie ma lidera kultury, bo prezydenci przede wszystkim stawiają na promocję siebie. O radnych to lepiej nie pisać, bo i o kim?   

#9 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 maj 2019 - 09:11:04

Grudziądz to zaścianek kultury. Bruno dobrze opisywał nasze miasto pół wieku temu. Pipidówka, grajdoł, wygwizdowo, i nic się nie zmieniło.

Z takimi ludźmi grajdołem to miasto zawsze zostanie.

Żeby nic nie zrobić w okrągłą rocznicę śmierci Bruna?

Za co ludzie odpowiedzialni za kulturę biorą pieniądze.

Tam trzeba nowej krwi, nowego spojrzenia, ich pomysły się wypaliły.

Na jesieni wykopiemy ich wszystkich, zarejestrują się na ul. Parkowej. To skandal, Bydgoszcz coś robi ku pamięci Bruna a tu mają to gdzieś.

Byłem na cmentarzu przy grobie Bruna w dzień rocznicy śmierci. Były tam wypalone dwa małe lampioniki i jeden znicz od Świąt Wielkanocnych.  Postawiłem jeden znicz. Następnego dnia, też byłem, niestety zniczy nie przybyło.

#10 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 maj 2019 - 10:11:34

Czy są jeszcze mieszkańcy Grudziądza, którzy przy czytaniu jego książki " Gdzieś w nas piją wodzowie klęski" zrozumią w czym rzecz? Proza nie mówiąc już o poezji Milczewskiego jest bardzo trudna.Kto dzisiaj wie o Pawłosiach, Fornalikach, kto wie kto to był Drugon, Kordelas, Okruch, czy Biedziunia.

Czy jeszcze mieszkańcy z Madery ( tak Bruno nazywał największy blok w Tarpnie przy dawniejszej ulicy Marchlewskiego nr.18 pamietają tych ludzi o których pisze Bruno?

#11 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 20 maj 2019 - 17:18:46

Byłem na cmentarzu przy grobie Bruna w dzień rocznicy śmierci. Były tam wypalone dwa małe lampioniki i jeden znicz od Świąt Wielkanocnych.  Postawiłem jeden znicz. Następnego dnia, też byłem, niestety zniczy nie przybyło.

Na jego pomniku wyryty jest napis ...Tu wszedł do ziemi poeta

Ryszard Milczewski- Bruno...należy dopisać.....poeta zapomniany. Smutna prawda.

#12 ~zosiasamosia~

~zosiasamosia~
  • Goście

Napisano 21 maj 2019 - 07:12:53

Nie ma nad kim płakać. Zostawił raptem pięć ciekawych wierszy i jakąś tam broszurkę-prozę. Wpisał się w grupę poetów tragicznie zmarłych w tamtym okresie. chociaż tak naprawdę utopił się po nocnej balandze. Jego prowincjonalnym mitem żyją grafomani od piwa. I tyle.  

#13 ~...gdzieś w nas...~

~...gdzieś w nas...~
  • Goście

Napisano 21 maj 2019 - 07:56:24

Nie ma nad kim płakać. Zostawił raptem pięć ciekawych wierszy i jakąś tam broszurkę-prozę. Wpisał się w grupę poetów tragicznie zmarłych w tamtym okresie. chociaż tak naprawdę utopił się po nocnej balandze. Jego prowincjonalnym mitem żyją grafomani od piwa. I tyle.  

A co Ty zostawisz po sobie, oprócz głupawych postów na forum GP ?

#14 ~tępa dzida~

~tępa dzida~
  • Goście

Napisano 21 maj 2019 - 08:00:52

Czy są jeszcze mieszkańcy Grudziądza, którzy przy czytaniu jego książki " Gdzieś w nas piją wodzowie klęski" zrozumią w czym rzecz? Proza nie mówiąc już o poezji Milczewskiego jest bardzo trudna.Kto dzisiaj wie o Pawłosiach, Fornalikach, kto wie kto to był Drugon, Kordelas, Okruch, czy Biedziunia.

Czy jeszcze mieszkańcy z Madery ( tak Bruno nazywał największy blok w Tarpnie przy dawniejszej ulicy Marchlewskiego nr.18 pamietają tych ludzi o których pisze Bruno?

Na pewno to nie jest dla @zosiasamosia z #12 !

#15 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 maj 2019 - 14:00:08

Co ty gn..jku zostawisz po sobie? z nazwy którą przykleiłem tobie  - tylko smród.

#16 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 21 maj 2019 - 14:46:16

A co Ty zostawisz po sobie, oprócz głupawych postów na forum GP ?

Co może zostawić po sobie człowiek na socjalu, chyba kupę niezapłaconych rachunków i wyzysk uczciwych podatników.  Gdyby niektórzy poczytali biografię Bruna, może by spojrzeli inaczej, ale co tu się spodziewać co poniektórych.

... ''cerata na stole i  pajda chleba obłożona palcem''  ...

#17 ~...gdzieś w nas...~

~...gdzieś w nas...~
  • Goście

Napisano 21 maj 2019 - 19:48:57

''Dzieci płoszą jaskółki''

#18 ~Dinozaur~

~Dinozaur~
  • Goście

Napisano 22 maj 2019 - 05:38:20

''Dzieci płoszą jaskółki''

" Gdzieś w nas piją klęski wodzowie" 

śpiewał Marek Grechuta do wiersza Bruna".

Edward Stachura dał Markowi Grechucie w 1972 roku kilka wierszy młodego poety z Grudziądza. Grechuta wybrał jeden i napisał muzykę i tak powstał utwór, " Gdzieś w nas".

W 2009 roku w jednym z koncertów Grudziądzkich Dinozaurów big - beatu w CKT, które prowadził Marek Gaszyński, tę piosenkę zaśpiewał grudziądzanin Przemysław Cackowski 

#19 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 maj 2019 - 06:17:56

Zakochałem się.

#20 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 maj 2019 - 06:24:22

Zakochałem się.

Rozumiem ,że w twórczości Ryszarda Milczewskiego - Bruna., bo to o nim temat.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych